Информатика важна!


Фахівець у галузі інформаційних технологій


У переліку перспективних спеціальностей напрям інформаційні технології (Information Technologies, IT) займає особливе місце. Ця галузь вже змінила світ і продовжує відігравати ключову роль у його подальшій зміні.
Без комп’ютерів нам вже не обійтися, і люди, в них розбираються — скрізь нарозхват. Канада, Німеччина та інші країни дають зелене світло іноземним IT-фахівцям, аби заповнити наявні вакансії.
«Протягом п’яти років компанії або будуть представлені в Інтернет, або припинять існування», — сказав у 1999 році глава корпорації Intel Енді Грувс (Andy Groves). Його прогноз тоді здавався занадто категоричним заявою, але сьогодні навіть песимісти змушені визнати, що він був правий. Чинити опір комп’ютеризації суспільства вже безглуздо. А раз так, світу потрібно все більше і більше фахівців з IT.
Хто це такі?
Це системні адміністратори, програмісти, веб-дизайнери та інші бійці невидимого фронту, обслуговуючі комп’ютерний світ. Всі вони — за наявності належної кваліфікації та досвіду роботи — користуються величезним попитом на глобальному ринку праці. Наприклад, Асоціація інформаційних технологій США (Information Technology Association of America) оприлюднила дані, згідно з якими у сфері IT США зараз працюють 10,4 млн осіб, і ще 900 тис. Позицій залишаються вакантними, причому на половину з них не вдається знайти відповідних претендентів. А віце-прем’єр Ірландії, що перетворилася в Силіконову долину Європи, у 2000 році спеціально здійснив турне по Індії, переконуючи кваліфікованих програмістів поїхати на роботу в країну кельтів. Особливі зусилля із залучення програмістів вживають також Німеччина, Канада та Австралія.
У нас професія комп’ютерника престижна і добре оплачується. На фахівців у цій галузі існує постійний попит, тому багато студентів влаштовуються підробляти вже на другому-третьому курсі, ніяких проблем з пошуком місця у них зазвичай не виникає. Фахівці кажуть про великі можливості так званого офшорного програмування, коли зарубіжні компанії розміщують замовлення на розробку програмного забезпечення в Україні.

Які навички потрібні людям, що працюють у цій сфері?


Щоб працювати у сфері IT, потрібно мати розвинуте логічне мислення, гарну математичну підготовку, знати англійську (універсальна мова комп’ютерного співтовариства) і бути на ти з комп’ютером. З останнім пунктом проблем немає: зараз у багатьох сім’ях є комп’ютери, і діти мають можливість освоювати їх ще в шкільні роки. А ось хороші знання з математики — це питання старанних занять у школі. Добре, якщо школа буде не проста, а фізико-математична. Ще краще, якщо юний програміст бере участь у математичних олімпіадах і має відповідні грамоти.
Якщо фінанси дозволяють, можна поїхати навчатися за кордон (там відповідні програми називаються Computer Science або Computing). За кордоном бакалаврська програма цього напрямку розрахована на 3-4 роки навчання. Потім можна поступити на 1-2-річну магістерську програму.
І тут, і там студенти вивчають одне і те ж: архітектуру і пристрій комп’ютерних систем, мови програмування, організацію інформаційних систем та інші предмети. Плюс навчання за кордоном — більш сучасна матеріально-технічна база: комп’ютери новіші, лабораторії краще оснащені, Інтернет є скрізь і швидше працює.

Програміст


Програмістами узагальнено називають категорію людей, що займаються розробкою алгоритмів та програм на основі математичних моделей. Програмістів умовно можна розділити на три категорії:
Прикладні програмісти. Такі фахівці займаються розробкою конкретних програм, необхідних для роботи організації. Наприклад, сюди можна віднести програмістів 1С.
Системні програмісти програмують операційні системи, інтерфейси до розподілених баз даних, працюють з мережами.
Веб-програмісти мають справу з мережами, але, як правило, з глобальними, такими, як Internet. Вони пишуть веб-інтерфейси до баз даних, створюють динамічні веб-сторінки і т.п.
Плюси професії
·        постійне професійне самовдосконалення;
·        високий попит на ринку;
·         висока заробітна плата;
·         працювати можна не маючи диплома;
·        переважно творча професія.
Мінуси професії
·       те, що зрозуміло програмісту, не завжди зрозуміло користувачеві - доводиться багато пояснювати;
·       трапляється працювати в авральному режимі;
·       робота за комп'ютером погано позначається на здоров'ї;
·        і тут знаходиться місце рутині;
·        професія накладає відбиток на характер.
Місце роботи
Ø науково-дослідницькі центри;
Ø it-компанії;
Ø  організації, які в своїй структурі мають відділи програмістів (або штатну одиницю).
Особисті якості
Перш за все, програміст повинен мати терпіння та витримку. Це абсолютно незамінні якості в його роботі. Програмування - галузь яка бурхливо розвивається, тому потрібно вміти швидко адаптуватися і постійно вивчати щось нове. Інакше через кілька років ваша цінність як фахівця може помітно знизитися. Вміння об'єктивно оцінювати можливості технологій та їх використання в кожному конкретному випадку. Щоб не виходило так, що дрова пиляться із застосуванням новітніх лазерних розробок.
Кар'єра
Керівник групи програмістів, IT-директор, менеджер проекту, можна переміщуватися в межах спеціальності, вдосконалюючись професійно.

Системний аналітик

Основні завдання системного аналітика - аналіз бізнес-процесів з точки зору їх подальшої автоматизації, розробка технічних завдань та специфікацій, тестування програмного забезпечення, складання аналітичних звітів. Системні аналітики користуються високим попитом на ринку праці.
Місце роботи: найчастіше вакансії системних аналітиків з'являються у великих банках, а також у консалтингових компаніях, що спеціалізуються на розробці IT-рішень для зовнішніх замовників.
Особисті якості
·       аналітичний склад розуму;
·       системне мислення;
·       вміння працювати в команді;
·       вміння швидко навчатись.
Кар'єра. Системні аналітики заробляють в залежності від стажу роботи та кваліфікації.
Освіта. Вища (технічна або фінансова).

Тестувальник ПЗ


Робота тестувальник нагадує роботу слідчого або детектива: він йде по гарячим слідам програміста і вишукує помилки (професійною мовою баги). Застосовуються різні дедуктивні методи і приховані прийоми. Щоб відшукати помилку, яка сховалась в глибині програми, потрібно бути винахідливим: задавати потрібні питання, знати психологію програміста і вміти передбачити, де саме може ховатися верткий баг. Професіонал ніколи не обмежиться виконанням шаблонових завдань тест-плану, він вигадає власні способи тестування, спробує різні шляхи та комбінації. Безсумнівний плюс професії тестувальника - можливість віддаленої роботи.
Місце роботи
Тестувальник ПЗ може працювати в IT-компаніях, що розробляють програмне забезпечення та інтернет-сайти, в складі незалежних груп тестування або в компаніях, що займаються виключно тестуванням ПЗ: у будь-яких організаціях, що впроваджують власні системи автоматизації (наприклад, багато банків мають свої відділи розробки та тестування ПЗ).
Особисті якості
·       гарна пам'ять;
·       уважність;
·       інтуїція;
·        творчі здібності;
·        мислення експериментатора.
Кар'єра
Влаштуватися на позицію стажиста в IT-компанію нескладно, тим більше багато фірм воліють самостійно вирощувати кадри: приймають на роботу людей без досвіду і навчають їх на спеціалізованих курсах (власних або зовнішніх) або безпосередньо в бойових умовах. Стандартна схема кар'єрного росту: тестувальник-стажист - спеціаліст по тестуванню - провідний спеціаліст по тестуванню - керівник групи тестування - керівник відділу контролю якості.
Освіта
Якщо ви плануєте працювати тестувальником, вибирати варто будь-яку спеціальність, яка пов'язана з програмуванням та розробкою програмного забезпечення: "Автоматизовані системи обробки інформації та управління", "Обчислювальні машини, комплекси, системи та мережі", "Інформатика та обчислювальна техніка", "Інформаційні системи та технології".

Спеціаліст з інформаційної безпеки


Підключення до Інтернету, організація телекомунікаційних систем, локальні мережі та мобільний зв'язок допомагають у бізнесі. Однак відразу виникає ризик витоку інформації. А значить, з'являється потреба у фахівцях з інформаційної безпеки.
Ця посада виникла на стику двох напрямків інформаційних технологій та технологій забезпечення безпеки. Без співробітників з інформаційної безпеки сьогодні не можуть обійтися ні комерційні структури, ні відомчі організації, такі як ФСБ.
У першому випадку фахівці створюють системи захисту для конкретних підприємств, захищають локальні комп'ютерні мережі від вірусних атак або злому хакерів. Вони запобігають витоку важливої інформації, підробці даних і некомпетентності (злому умислі) власних співробітників.
У другому розробляють системи захисту стратегічної інформації по обороноздатності країни, формують секретні бази даних, зберігають таємницю «ядерного чемоданчика».
Плюси професії
·       тут використовуються останні передові технології;
·       можливість відвідувати конференції та семінари;
·       сфера інформаційної безпеки стрімко розвивається, отже, попит на фахівців у цій галузіі буде рости ще довго;
·       широкий спектр необхідних знань від правових до організаційно-технічних питань;
·       спілкування з різноманітними фахівцями, а це можливість зав'язати корисні зв'язку.
Мінуси професії
·       організації, які потребують захисту, можуть бути розташовані по всій україні, тому можливі часті відрядження;
·       велика відповідальність, так як доводиться відповідати за збереження всієї інформації компанії.
Місце роботи
У відомчих і комерційних організаціях, що мають власні комп'ютерні мережі і потребують збереження корпоративних відомостей і важливої комерційної інформації.
Особисті якості
Створення та налагодження систем захисту це завжди робота кількох фахівців: керівника компанії, аналітика, проектувальників систем, програмістів. До всіх потрібно знайти підхід і зуміти поставити задачу зрозумілою для них мовою. А тому комунікабельність і вміння працювати в команді для такого фахівця просто незамінні.
Кар'єра
Сама по собі ця позиція вже включає одну з вищих ступенів кар'єрного росту в сфері ІТ, однак можна ще спробувати свої сили на посаді начальника відділу або департаменту інформаційної безпеки.

Системний адміністратор


Жодна компанія, комп'ютерний парк якої складається більш ніж з однієї машини, не може існувати без системного адміністратора (сисадміна). Головне його завдання створення та підтримка внутрішньої комп'ютерної мережі фірми. Сюди може входити: обслуговування сервера, обладнання та програмного забезпечення, питання з інформаційної безпеки. У невеликих компаніях сисадмін може обслуговувати офісні АТС.
Місце роботи
В ІТ-компаніях, скрізь, де є локальна мережа.
Плюси професії
·       попит на ринку праці;
·       гідний рівень заробітної плати;
·       відносна автономність;
·       самостійність у прийнятті рішень;
·       відносно вільний графік роботи;
·       постійне підвищення рівня освіти.
Мінуси професії
·       не завжди повне взаєморозуміння з керівництвом;
·       фахівці цієї області змушені бути майстрами на всі руки, не рідкісні випадки, коли до системного адміністратора біжать за дрібницями;
·       ненормований робочий день;
·       випадки позаштатних ситуацій;
·       спілкування з великою кількістю користувачів, необізнаних у роботі комп'ютера.
Особисті якості
Сисадмін часто стикається з безліччю найрізноманітніших неполадок. А тому, головними якостями в його характері мають бути спокій і терпіння. Також людям цієї професії повинно бути властиво вміння концентруватися і миттєво переключатися з одного виду роботи на інший; швидко знаходити витончені рішення і однаково добре справлятися як з рутинної роботою, так і з творчими завданнями.
Кар'єра
Спеціаліст з інформаційної безпеки, керівник ІТ-відділу.
Освіта
Обов'язкова наявність вищої технічної освіти, бажано в галузі комп'ютерних систем, інформаційних технологій або прикладної інформатики.
·       сисадмін повинен володіти гарними знанням з програмного забезпечення та мережевого обладнання для малих і середній мереж;
·       розумітися на різних конфігураціях комп'ютера, операційних системах та мережевих стандартах;
·       вміти надійно забезпечити інформаційну безпеку комп'ютерної мережі;
·       знати технічну англійську, тому що на ній написана більша частина документації.

Веб-дизайнер

Веб-дизайнер - це різновид дизайнера. Йому мають бути властиві всі класичні якості дизайнера, тому що його завдання зробити логічне й приємне для ока оформлення інформації, що буде розміщена на сайті. Крім сайтів, веб-дизайнери розробляють банери, інтернет-листівки, електронні презентації. Одним словом все те, що так чи інакше стосується графічного відображення на сторінках Інтернету.
Кар'єра. Веб-програміст, банер-мейкер, менеджер проекту.
Освіта. Вища освіта бажана, так само як і профільні курси, але якщо такої нема, то звертають увагу на портфоліо. Необхідно знати: Adobe Photoshop. Бажано знати: Corel Draw, Illustrator, Macromedia Flash, HTML/СSS.
Плюси професії
·       При наявності належного досвіду й кваліфікації попит на ринку праці.
·       Не обмежується межами однієї країни.
·       Можливість віддаленої роботи.
·       Ринок веб-дизайну дає широкі можливості професійного росту.
·       Будь-яка помилка в дизайні виправна.
·       Можна реалізувати практично будь-яку ідею без грошових витрат.
·     Гідна оплата праці.
Мінуси професії
·       Працювати в цій сфері так само важко, як і у будь-який іншій.
·       Складно перемінити настільки творчу професію.
·       Часто художнє бачення замовника й виконавця не збігаються. Через що доводиться або переконувати в необхідності конкретного дизайнерського рішення, або погоджуватися з виправленнями.
Місце роботи
Ø  У студіях веб-дизайну, інтернет-комапніях, рекламні агентства.
Ø  У компаніях, де є спеціалізований відділ, призначений для обслуговування веб-сайтів.
Особисті якості
Основне, що потрібно від людей цієї професії чуття художника й эстетичний смак. Однак креативність веб-дизайнера повинна стримуватися чітким визначенням того, якого роду інформація буде представлена на замовленому йому сайті. Уміння знаходити загальну мову з колегами також важливо, адже крім нього над сайтом трудяться й інші фахівці.

Загальний список професій:

1.     Програміст
2.     Системний аналітик
3.     Тестувальник ПЗ
4.     Спеціаліст з інформаційної безпеки
5.     Системний адміністратор
6.     Веб-дизайнер



Комментарии